Linuxové distribuce - po vzoru Opera Software

6. března 2010 v 10:53 | FatMan |  Software

Pomalu se stává skutečností Ballot Screen


Ačkoliv výsledek, který nastane bude k prospěchu věci, tak nesouhlasím s tím, jakým způsobem se uskutečnil. Kladnou věcí je převážně aktualizace internetových prohlížečů u uživatelů na modernější verze, které jsou stabilnější, mají větší výkon, jsou bezpečnější a dodržují lépe standardy. Bohužel nabídka čítá celkově 12 prohlížečů a některé znich tam vůbec nemusejí být, dokonce jsou zbytečné. Hlavně ty z Asie, jedná se přeci o to, že Ballot Screen je zatím pouze pro Windows prodané v EU.

Toto je zatím relativně vpořádku, ale způsob nebo důvod vytvoření této nabídky je otřesný. Relativně malá společnost Opera Software dosáhla u soudu toho, že zasáhne do osobního vlastnictví jiné společnosti.

"Představte si, že vlastníte firmu s dlouholetou tradicí a stali jste se dominantní firmou ve vaší lokalitě. Pak si dojde společnost, která je malá s porovnáním s vama, se soudním rozhodnutím, že musíte do vaší nabídky začlenit jejich konkurenční výrobek."

Tak toto by se asi nelíbilo nikomu z nás. Ale budiž, kladnou věcí bude zmodernizování webových prohlížečů a snad se pohne internet kupředu.

Linuxové distribuce - po vzoru Opera Software


Jen mě tak napadlo, že daný soudní spor Opera vs. Microsoft může využít v zásadě každý. Možná se jedná o precedent. Znamená to, že pokud máte dostatek zdrojů, můžete se vecpat se svým produktem kamkoliv, kde někdo má většinu?

A to mě přívádí k myšlence, že linuxové distribuce mohou tohoto také využít. Ale nejdnalo by se o spor Linux vs. Microsoft, ale o Linux vs. výrobci počítačů. Mnozí výrobci nabízejí převážně v PC, v noteboocích a dalších zařízení pouze jeden z operačních systémů, ať Windows nebo jiný operační systém. Ale můžeme nalézt takové prodejce, kteří nyní nabízejí tento výběr. Ale převahu mají u výrobců Windows.

Pokud by linux případně vyhrál nebo získal rozhodnutí o tom, že všichni výrobci musí nabízet více OS u každého počítače, nemuselo by to skončit pouze u výběru při koupi. Ačkoliv se jedná pouze o mou spekulaci a představivost, tak se mi nabizí i progresivnější dopad.

"Zakoupíte si počítač a zobrazí se vám při startu Ballot Boot."

Berte toto prosím s odstupem, ale více méně byl vytvořen precedent o zásahu do osobního vlastnictví. A v případě Ballot Boot se nejedná o až tak agresivní přístup než u Ballot Screenu. Na druhou stranu by se tak linuxové distribuce mohli rozšířit do takových měřítek, že se jim o tom ani nezdálo. Nemuseli by stále bojovat o 1% podíl na trhu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 T.oo.M T.oo.M | 7. března 2010 v 13:51 | Reagovat

Nevim jestli baloot boot. Ale neškodilo by, kdyby prodejce trošku uživateli vysvětlil, že má i jinou možnost než windows. V tomhle bych viděl i šanci na úspěch před EK.

2 hulo hulo | 8. března 2010 v 12:05 | Reagovat

Ak si kupuješ windows, tak asi chceš windows. Mňa napadlo, že pri inštalácii ubuntu ako dominantnej desktopovej distribúcie by niekto tiež mohol presadiť Ballot Screen s upozornením, že existujú aj iné distribúcie a ponúknuť výber... ;)

3 Michael ŠOUREK Michael ŠOUREK | E-mail | Web | 10. března 2010 v 6:16 | Reagovat

Naprostý souhlas, problém Opery je v tom, že se neobtěžuje s propagací svých výrobků. Kupříkladu Opera si nepamatuji kdy byl naposledy nějaký banner nebo nějaký spot jako kdysi na Firefox, Internet Explorer nebo Google Chrome. Opera se za celou dobu podle mého názoru neobtěžovala nijak zviditelnit a nyní má reklamu zadarmo. Pak když tohle udělá i Linux (doufám že ne) pak bude naplněna myšlenka exropské unie o přerozdělování. :-(

4 Angel Angel | E-mail | Web | 3. července 2012 v 19:40 | Reagovat

Moc pěkný blogík. Ještě juknu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama