MegaTest - 12 internetových prohlížečů, které nabídne Windows

18. prosince 2009 v 2:17 | FatMan |  Software
Absurdní stížnost Opery rozpoutala nejednu diskuzy na internetu. Ale již je pozdě, jedná se o už schválenou věc a Microsoft se musí podvolit.
Když jsem viděl seznam těch 12 internetových prohlížečů, z kterých budete moci vybrat, tak mi to nedalo a musel jsem udělat svůj vlastní test. Jedná se již o druhý test, ten první můžete nalézt na této adrese Test 5 internetových prohlížečů - testy, kterým rozumíme. Tentokrát jsem je rozšířil o benchmarky, které nejsou všem jasné. Ale prvně si představíme, o kterých 12 prohlížečů se vůbec mluví.


Google Chrome
- testovaná verze 4.0.245.0
- odkaz na stažení: google.com
Maxthon
- testovaná verze 2.5.11
- odkaz ke stažení: maxthon.com
Firefox
- testovaná verze 3.5.6
- odkaz ke stažení: mozilla-europe.org
K-Meleon
- testovaná verze 1.5.3
- odkaz ke stažení: kmeleon
Opera
- testovaná verze 10.10.1893
- odkaz ke stažení: opera.com
Avant Browser
- testovan verze 11.7.
- odkaz ke stažení: avantbrowser.com
Apple Safari
- testovaná verze 4.0.4
- odkaz ke stažení: apple.com
Sleipnir
- testovaná verze 2.9.2
- odkaz ke stažení: fenrir-inc.com
Flock
- testovaná verze 2.5.2
- odkaz ke stažení: flock.com
Slim Browser
- testovaná verze 4.12
- odkaz ke stažení: flashpeak.com
Aol Explorer
- testovaná verze 1.1.5001
- odkaz ke stažení: aol.com
Internet Explorer 8
- testovaná verze 8.0.7600
- odkaz ke stažení: microsoft.com

Nyní je máme kompletní, teda pokud se něco nezmění, jak to bývá zvykem. Zatím je tato sestava obecné známá jako finální podoba nabídky prohlížečů.

Testy

Testování probíhalo na:
Notebook LENOVO THINKPAD SL500
C2D T5870
15.4" WSXGA+
RAM 2GB
N9300 256MB
Windows Vista Business

První co mě zajímalo, bylo kolik zabírají prostoru paměti po spuštění:
(Hodnoty v kB, cca)

Ale toto ještě nic neznamená. Další test obsahoval načtení jednoho vide na serveru youtube s délkou 2.34 minuty a ve formátu YouTube HD.
(Hodnoty v kB, cca)

A můj nejoblíbenější test. Je společný pro všechny, náhodně jsem vybral 20 videí na serveru youtube, otevřel je jeden po druhém na všech prohlížečích. Podotýkám v jednom okně. Následovně jsem pozastavil přehrávání a otestoval reakci prohlížeče.
(Hodnoty v kB, cca)

U prohlížečů Slim, Maxthon a Sleipnir nebyly naměřená data průkazná. Prohlížeč K-Meleon bohužel zkolaboval a zatuhl při otvírání 16. panelu.

A nyní přistoupíme k běžným benchmarkům od různých společností. Jedním z nejznámějších je společnost Futuremark. V tomto testu šlo především o grafické zpracování. (vyšší číslo je lepší)
Opera tento test neabsolvovala, jelikož se naskytly problémy s autorizací javy. Prohlížeče Slim, Maxthon, Aol, Avant a Sleipnir se jeví jako IE7 a IE8. To je způsobeno tím, že využívají aktuální jádro obsažené ve Windows. Proto jsou jejich výsledky zkresleny.

Dalším známým testem je Acid ve verzi 3, ten je spjat s CSS.
A posledním je test rychlosti java scriptu SunSpider.
(hodnoty v ms)

Závěrem:

Google Chrome a Firefox
Tyto prohlížeče se osvědčily i při větším zatížení. V testech také dopadli velmi úspěšně.

Opera
Ačkoliv se zdá být jako nejmíň náročný prohlížeč, propadla v benchmark testech, to jsem neočekával.

Apple Safari
Jeví se jako velmi rychlý prohlížeč i podle testů. Mohu jej považovat za kvalitní alternativu, ale bohužel jeho rozšířenost v budoucnu bude velmi slabá. Konkurence je silnější.

Aol Explorer, Maxthon, Avant Browser, Slim Browser a Sleipnir
Jsou velýkm sklamáním, jelikož se jedná o prohlížeče bez vlastního jádra a pouze využívají jádro, které je již v systému Windows (podle verze IE) Takže v testování velmi propadli. Maxthon měl problémy v zátěžových testech (pozastavil načítání videí).

IE8
V testech se nijak extrémně nepřevedl, skončil v dolní hranici výsledků.

K-Meleon
Ačkoliv v testech futuremark byl detekován jako plnohodnotný prohlížeč. Tím myslím, že je uznávaný pod svým názvem, nemohu jej doporučit vůbec. Tento prohlížeč propadl ve všech testech, ikdyž zabíral poměrně málo místa v RAM. Při zátěžovém testu zkolaboval a zatuhl, má nejhorší výsledky, co se týče výkonu.

Verdikt:
U mě vyhravá na plné čáře Google Chrome, nejen že má dobré vysledky, ale je taky nejjednodušší. Ale to mohu nechat na vás, jak se sami rozhodnete.

Článek upraven 6.3.2009
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jan Tomášek Jan Tomášek | 18. prosince 2009 v 12:40 | Reagovat

Díky za rozsáhlý test, který má však v dnešní době výkonného hardware už docela malou vypovídající hodnotu.

Jako přínosnější bych viděl zhodnotit funkce a zpracování prohlížečů, popřípadě jejich chování v zátěži, třeba podobně jak je otestováno zde: http://blog.blog.zive.cz/2009/06/test-prohlizecu-v-zatezi/

2 bigman bigman | 18. prosince 2009 v 12:53 | Reagovat

[1]:
bohuzel, ale vsechny testy byly zatezove.

3 DS DS | 19. prosince 2009 v 2:04 | Reagovat

Jednoduše, každý si udělá a zhodnotí test aby vyšel dobře pro "jeho" prohlížeč. Jan Tomášek na Maxthon, tady autor článku na Chrome a FF a já třeba na Operu. S jistými závěry v článku nesouhlasím a praxe je u mne jiná. Ale nemá smysl to rozpatlávat, popsány byly o těchto nesmyslech miliony řádků bez efektu a myslím si, že každý nakonec moc dobře víme, proč ten který prohlížeč používáme.

4 cvm cvm | 19. prosince 2009 v 9:23 | Reagovat

Skuste na test Futuremark pouzit Portable Operu. Ta by mohla vyriesit problemy s Vasou inicializaciou Javy: http://www.opera-prehliadac.com/prevzatie-a-instalacia/operaportable.html
Rozdiel medzi hodnotami Vami nainstalovanej Opery a portable verzie bude minimalny (vykreslovacie jadro je rovnake).

5 bigman bigman | 19. prosince 2009 v 12:38 | Reagovat

[3]: to ze jsem rekl svuj osobni nazor po testu nic neznamena. testy jsou objektivni a nejsou delany tak abych preferoval jeden prohlizec. To ze se ti vysledek nelibi neni muj problem

6 miridia miridia | Web | 19. prosince 2009 v 14:34 | Reagovat

Jo, tenhle test je sice i subjektivní, ale dobrý, dííky. Sám mám nainstalované 4 prohlížeče IE (bohužel), Firefox, Chrome a Mexthon. A každý používám na něco jinýho. Možná to je schyzofrenní, ale praktické.
:-)

7 eli4 eli4 | 20. prosince 2009 v 12:23 | Reagovat

Alespoň kdyby tech hrubek nebylo tolik. jen tak namátkou:"jelikož se naskytli problémy" Ti problémové se nenaskytli k využití, nýbrž se vyskytly ty problémy. "Tyto prohlížeče se osvědčilY !!!"

8 bigman bigman | 20. prosince 2009 v 13:11 | Reagovat

[7]: dekuji, ale mohl sis vsimnout v kolik hodin jsem to psal :) ale aspon sis to precetl :) ;-)

9 miridia miridia | Web | 21. prosince 2009 v 19:05 | Reagovat

[7]: pááán učitel:-D

10 Kontryhel Kontryhel | 24. prosince 2009 v 23:16 | Reagovat

Nejlepší (dle mně) je Slimbrowser pak Avantbrowser měli dávno více funkcí než firefox či opera atd. fungují i na Windows 98, nemusí pracovat jen na uváďeném IE7 a 8 ale pracují (plnně) i pod IE 5.5 a 6.5. Navíc v tomto testu (kde vyhrál nicneumějící chrome) je uvedeno že sežerou nejméně RAM. Stojí i za přemýšlení, že ačkoliv to jsou nadstavby není tomu tak doslova, spíše jen využívají dll soubory a jádro IE. A mají 1/2 spotřeby paměti, jde o daleko vylepšené dcery své matky IE!!! Slimbrowser má i velmi dobře rozpracované filtrování reklam, které je velmi dobře přizpůsobitelné a jinde ho nenajdete. Dokonce i znalci proxymitronu, mi dají za pravdu, že při vhodném nstavení je na reklamy výborný.

11 bigman bigman | 25. prosince 2009 v 13:04 | Reagovat

[10]:
takze:
1) pamet? na co? kazdy ma vic jak 1GB na RAM, je to uplne jedno
2) proc win 98? si rovnou muzes hrat na DOS

3) jde ti o spoustu blbustek v prohlizeci? nebo o to, co zobrazuje a jak?

4) jake reklamy? weby musi z neceho zit a tim tvojim koukanim web nepodporis, rad kliknu na nejakou reklamu, abych podporil web

12 opera opera | 2. března 2010 v 19:28 | Reagovat

musím podotknout,že bude lepší,když si uživatel i tak stáhne aktuální verzi pohlížeče osobně,sám z netu,teď vévodí prohlížečům opera 10.5 final

13 karel karel | 14. května 2013 v 16:54 | Reagovat

diky za to doporuceni googlr chromu hnrd jak bude vymazanej a zase nainstalovanej hard dysk tak si ho sezenu :-D :-D  :-D  :-D  :D  :D  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama