Alternativa k Windows nemusí být jen Linux

9. srpna 2009 v 22:44 | FatMan |  Software
Mnoho lidé znalý tématiky operačních systémů ví o nekonečném boji Windows vs. Linux. I já jsem se zabýval tímto tématem a mé názory jsem již publikoval. Ale o nich se bavit nechci. Existovali pokusy například Lindows, známý nyní jako Linspire. Ale i z něj se stala linuxová distribuce, která dnes spíš slouží pro lepší přechod od Windows k Linuxu.

Samozžejmě můžeze najít desítky, možná i více operačních systému, které jsou atipické a nejsou nebo jsou příbuzné s hlavními OS na trhu. Třeba AmigaOS, Haiku atd. Můžete narazit na to, že největší počet mutacé (distribucí) má pouze linux. To, co si vydá Microsoft, již není legálně přetvářeno.
Ale možná je tu naděje, od roku 1996 je vyvíjen ReactOS. Jedná se o přímou náhradu Windows. V minulosti se jmenoval FreeWin95. I přes problémy se daří pokračovat v tomto projektu, který má být kompaktibilní s API Win32. Jedná se nyní o mutaci Win XP a stále se nachází ve stavu alpha verze. To znamená, že ještě není určena pro běžné využívání. Ale s hardwarové nároky jsou úchvatné, stačé pouze 35MB RAM. Vývojáři stále pracují na dalších rozšíření a možnostech systému.
Jedná se o open source projekt, který se snaží vytvořit alternativu k win. Spolupracují s linuxovým projektem Wine, což jim umožňuje využívat jejich zkušenosti a tak urychlit vývoj.

"V současné době podporuje pouze procesory řady x86, přestože PowerPC verze je ve stupní plánování. ReactOS bude funguvat na procesorech Intel(R) Pentium(R) xžč, Intel Xeon(R) x64, AMD(R) Athlon(R) x64 a AMD Opteron(R) ve 32bitové módu, avšak 64bitová funkčnost těchto procesorů není zatím podporována (nebude využita)." ReactOS.org

Na officiálním webu můžete stáhnout verze k vyzkoušení, jak standartní instalace, tak i jako LiveCD nebo balíčky pro virtuální PC.

Je možné, že někdo našel cestu jak na Windows? To asi ne, ale jako další možnost, která není postavena na linuxu, se mi líbí. Již brzo otestuji nejnovější verzi a zkusím vám systém přiblížit oněco blíže.

zdroj: reactos.org
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radimo Radimo | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 22:27 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama