Linux - systém bez budoucnosti !

8. dubna 2008 v 19:46 | FatMan |  Software
V posledních několika dnech jsem se zabýval linuxovými distribucemi. Nejsem blázen, abych instaloval několik distribucí za sebou, rozhodně nechci uvařit NB (NoteBook) a ani své nervy. Mým hlavním zájmem byly verze pro domácí používání na domácích desktopových stanicích (stolní počítače) a NB.
Ale prvně se podívejme, jak si stojí ve světě podle serveru MarketShare.hitslink.com. Všechny výsledky jsou z jejich aktuálních dat (Report generated Tuesday, April 08, 2008 11:57:06 AM). Není divu, že systém Windows obsadil hned první místo z 91,57%, za ním následuje MacOS, který se dodává na počítače od společnosti Apple, s 7,48%. Třetí místo zaujal systém Linux, bez upřesnění distribuce, s 0,61%.
Linux komunita
Tahle komunita lidí, kteří nedají na svůj systém dopustit, se s váma bude hádat neustále a kdykoliv o tom, že Linux je prostě ten nejlepší systém. Očekával bych, že se budou snažit nalákat a podpořit začínající uživatele. Pravda není nijak uspokojivá. Při svých cestách po získání co největšího množství informací a rad, jsem se setkával hlavně s odrazováním od linuxových systémů a také neochotou poradit. Neberte to jako urážku všech, mezi takzvanými experty jsou výjimky, které vám hodí spoustu odkazů a rad.
Co vás čeká při začátcích
Znalost rozdělování disků, pokud si chcete ještě zachovat Wokna. Nacházet software (programy) pro vaši distribuci. Pro instalaci jsou používané hlavně balíčkovací systémy, je jich několik a ne všechny programy jsou určeny pro vás. Proto se později naučíte kompilovat binární soubory, které jsou určeny pro "všechny" linuxy. Připravte se na problémy s hardwarem a instalací ovladačů.
Windows
  • jednoduchá instalace
  • mnohdy nepotřebujete ovladače (již má vlastní)
  • neuvěřitelné množství programů
Linux
  • zdarma (ne všechny distribuce)
  • základem je - Udělěj si sám a nauč se sám
  • spousta času ztraceného nad výběrem, instalací a nastavením distribuce
Závěr
Počkal jsem si více jak 2 roky, než jsem opět vyzkoušel nějaký ten linux, abych mohl posoudit jeho vývoj. Nějaké ty zřetelné změny nastaly, instalace programů a ovladačů "jedním kliknutím" (takových instalací moc není). Samozřejmě efekty pracovních ploch, osobně podobné vychytávky nemám rád. Jsou jen pro lidi, kteří se vyloženě nudí, ikdyž některé efekty jsou užitečné (opět je jich málo). Svodný software, který je tak prosazován, se mi nezdá až tak svobodně. Spíš mě svazoval, málo programů na stejné téma, malý výběr, uživatelsky nepřívětívé. Nedokáži si představit, že by moji rodiče zvládli základní ovládání různých programů pod linuxem.
Ale také se dá řící, podle posledních výsledků, že roste podíl linuxu na trhu. Ale až tak moc bych se naredoval (linuxáci), myslím, že to je jen dočasný výkyv :)
Osobní názor na Linux
Linux je dobrý pro nudící se lidi, ketří již neví, co dělat na Windowsech. Má před sebou ještě dlouhou trať, než se stane dobrou volbou pro PC, jestli vůbec nějaká ta boucnost existuje. Linux má budoucnost jedině pro servrová a síťová řešení. Tam disponuje a je velmi dobrý, až vynikající. Jěště není tak dobrým OS (operačním systémem) na domacích nebo mobilních stanicích, tím nejlepším řešení zůstává Windows XP SP2 Home/Profesional.

Mé poznatky o vyzkoušení linuxu po 2 letech

Testování distribucí
Než jsem začal s plnou instalací, tak jsem si vyzkoušel prvně od každé distribuce Live CD. Live CD je spustitelný linuxový systém bez nutnosti instalace. Stačí jej pouze vložit do mechaniky a nabootovat (zavést systém při startu). "Vložíte Live CD do mechaniky a necháte restartovat systém. Musíte mít nastaveno v biosu zavádění systému prvně z mechaniky. Návody k tomu jsou :)". Live verze všech možných ditribucí jsou volně stažitelné na internetu. Na zkoušku jsem otestoval Ubuntu, Kubuntu,Edubuntu, Mandriva One 2008, openSuse, Slax, Goos, možná ještě pár jiných, ale důležité je, že jsem skončil u openSuse 10.3.
Tuto distrubuci jsem také nainstaloval na svůj NB.
Instalace
První instalace byla 64 bitová verze Suse, jelikož mám procesor podporující 64 bitovou architekturu. Bohužel celkem velké zklamání. Očekával jsem až příliš mnoho. Na internetu jsem se dočetl, že pro NB je rozumnější použít 32bitovou verzi (standartní PC, dnes asi jen ty starší), důvody se dají vyhledat na netu. Instalace je celkem jednoduchá, pokud máte absolutně prázdný systém. Ale ja nemám, používám Windows XP SP2 Home a Suse se měl stát tím druhým systémem. Tady je již prostor pro pokročilejší uživatele, je nutno rozdělt disky atd., to je první zádrhel. Při postupné instalaci samozřejmě nastavujete data, které vyžaduje systém. Až do teď srovnatelné s Win. Dalším a celkem důžetým zádrhelem je doba instalace. Pokud máte připojený internet během instalace, tak se doba natáhne až na 3 hodiny. Suse si stahuje různé aktualizace, programy, doplňky a celkem dost zbytečného softwaru.
Nastavování
Největším problémem bylo nastavení bezdrátové karty. Opět si musíte najít někoho, kdo podobný problém řešil nebo nějaký článek. Po celkem dlouhém hledání pomocí googlu a otázkama na specializovaných fórech, jsem našel jediný. V hledání návodů musíte najít řešení pro váš PC(NB) a také distribuci, kterou se snažíte rozjet. Po všech možných pokusech najednou začala WIFI karta fungovat, ani nevím, díky kterému návodu se mi to podařilo.
To ale není konec, musíte najít vaše oblíbené programy, nebo ty, které chcete používat na netu.
Hodnocení
Po vyřešení všech problémů, jsem se podíval na výslednou prácí. Pokusil jsem se v openSuse trochu prohrabat, podívat se jak pěkné efekty se dají vykouzlit s Compiz (program na efekty s pracovní plochou), zahrát si nějakou hru, vyzkoušen rozličné programy, nebo aspoň linuxové alternativy windows programů. Ale stjně píši tento článek pod Wokny. Myslím, že brzy moje instalace openSuse pocítí sílu příkazu FORMAT D:. Ano, smažu jej a opět si počkám 2 roky. Možná dýl budu čekat :)

Komentáře ukončeny. Důvodem byl dobrý názor od Skurut. Nehodlám zde podporovat diskuse na téma Win x Linux a ani nic podobného. Děkuji za pochopení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 joe joe | 8. dubna 2008 v 21:00

Vetsina zminenych veci je zpusobena tim, ze sis zvykl na windows. Myslim, ze spoustu toho cos napsal je dane tim, ze proste se snazis postupovat stejne jako ve windows atd. vice viz.

http://joejoe.blog.root.cz/0804/nechci-byt-linuxovym-fanatikem

2 Anonymous Coward Anonymous Coward | 8. dubna 2008 v 21:23

Prosim, snazne te prosim - zustan u Windows!

Ja i cela Linuxova komunita ti budeme z celeho srdce vdecni. Diky!

3 Prema Prema | E-mail | Web | 8. dubna 2008 v 21:30

postupovat jako ve windows....... jakmile reknu svuj nazor, tak tohle slysim neustale. Pravda je jina, kdyz pouzivam linux, tak ocekavam komfort, na ktery jsem zvykly ve Woknech.................

4 Martin Martin | E-mail | Web | 8. dubna 2008 v 21:50

Můj předešlý přispivatel je přesně tím, kteří dělají Linuxu medvědí službu. Sektářský styl "...tebe, blbe mezi sebe nechceme..." je to, co mnoho lidí od Linuxu a linuxové komunity předem odrazuje. Byť s mnohým v autorově článku nesouhlasím, musím uznat, že se snažil publikovat ze svého pohledu vyvážený a objektivní článek.

Sám jsem uplynulé dva roky na domácím PC s distribucí Ubuntu k plné spokojenosti pracoval. Zpočátku mi sice trvalo cca měsíc, než jsem se ve všem zorientoval (systém práce je v Linuxu stejný jako ve Win, ale počáteční "vyladění" je již podstatně složitější  naprosto odlišné), trvalo to asi měsíc, ale i jako úplný BFU jsem to zvládl.

Všechno fungovalo přesně jako ve Win. Nedávno jsem však musel zpět do Win, protože ke své práci potřebuji přenositelnost souborů z Office Excel do Open Office a Calc zkrátka ještě nezkousne složitě popropojované tabulky, listy a sešity plné maker. Dual boot by mne jen zdržoval - proto, a upřímně říkám - bohužel, jsem zpět ve Win, kde mne také mé vlastní přeorientování se na jiný systém a jeho vyladění a doinstalování potřebného software stálo stejně dlouhý měsíc, jako tehdy přechod na Linux Ubuntu.

Pro běžného uživatele již Linux, potažmo některé, uživatelsky orientované distribce, bezsporu plnohodnotnou náhradou (vyjma windowsovských her) je. Můžete snadno (a často snadněji než ve Win) komunikovat, vypalovat, přehrávat hudbu i filmy, psát, kreslit, rýsovat, publikovat ...atd.

Avšak počáteční ladění systému ještě bohužel uživatelsky přívětivé není...ale zase až takový problém to zase není, pokud si uvědomíme, že tento systém budeme mít legálně a zadarmo.

V každém případě je však navýsost skvělé, že existuje alternativa. Možná mladá, méně dokonalá a okázalá, ale s našlápnutím správným směrem. A získá-li tato alternativa (myslím tím samozřejmě Linux) víc uživatelů, povede to nejen k jejímu samotému rozvoji k lepšímu a uživatelsky přívětivějšímu systému, ale těžit z této konkurence budou nakonec logicky i věrní uživatelé Windows. A o to by nám všem mělo přece jít.

5 akomano akomano | E-mail | 8. dubna 2008 v 21:50

No asi nesúhlasím iba s tým nadpisom. Ak sa za 2 roky niekam smerom k lepšiemu posunul, tak hádam budúcnosť má.

Na druhej strane ale musíš uznať (ak teda trocha počítačom rozumieš), že bez toho rozdelenia disku to nejde. To nieje vlastnosť Linux-u. Kedysi som mal Win98 a WinXP dualboot. Jediný rozdiel bol v tom, že inštalátor WinXp ponúka oveľa slabšiu (žiadnu) podporu rozdelenia disku s existujúcim systémom.

Ďalšia vec je výber a inštalácia programov... Tu ale platí čo napísal [1] , že si silne ovlyvnený navykmi z Win. Ak by si prechádzal povedzme z Mac-u, tiež by si sa potýkal s týmto "problémom". Veľa ľudí zabúda na to, ako začínalo na Windows-e (v lepšom prípade na DOS-e)

Ale na druhej strane, len si zdôraznil problémy, ktoré môžu nastať ( a nastávajú) pri začiatkoch s Linuxom. Ak som nič neprehliadol, tak neboli neriešiteľné a nedokazujú, že Linux nie je použiteľný. Na iné (ale podobného charakteru) narážajú ludia aj pri inštalácii Win (napríklad na počítač, ktorý nie je Vista kompatible, alebo naopak ak chce XP na novom počítači)

6 repro repro | 8. dubna 2008 v 21:52

Bez buducnosti? Za posledny rok som dostal 3 instalacie linuxu: v TV, multimedialnom prehliadaci a DVD prehravaci.

7 Prema Prema | E-mail | Web | 8. dubna 2008 v 22:01

to repro: zrejme to nekrici z meho clanku

Linux - system bez budoucnosti - myslim na domacich PC, o jeho fungovani jinde se tolik nezminuji, jak jsem napsal, v jinych sektorech je skvely.....

Kdysi jsem mel tu moznost linux nastavovat jako server, c tomhle je lepsi oproti woknam.

8 Tinker Tinker | E-mail | Web | 8. dubna 2008 v 23:17

Mno já používám Ubuntu 7.10 a absolutní spokojenost...akorát na tom 40Gb HDD když jsem chtěl přeinstalovat XP - zformátovat se to povedlo až napotřetí, hold starej notebook(s novou základovkou-jednou spadnul ze židle a základovka se rozlomila). Moje první Ubuntu bylo 6.06 a to byla hrůza :(  Instalace driverů blbla v jednom kuse(stolní PC), po všelijakých nastaveních se mi ho povedlo asi 10x za půl roku reinstalovat :D  Pak následovalo 7.04 s o dost lepší detekcí HW a dalšíma vychytávkama - problém byl v tom, že já rozdělil HDD na 8Gb pro Linux, tak teď je plnej:(  Hold XP žraly HDD jako windows procenta na ,,koláči'' :D  Teď mám to 7.10 na notebooku a stačilo jen dostat ho na HDD a....hned při prvním spuštění mi vyskočila hláška o nesvobodných ovladačích. Stačily 2 kliky a všechno jelo jak mělo! Mimochodem můj NB je 1,3GHz Intel Celeron M, 490Mb RAM, 40Gb HDD, 32Mb grafika Intel. Ale i tak na 32Mb jede všechno v pohodě. Akorát hibernace se zapnutym compiz-fusion(grafika to nepobere). O prázdninách se chystám vydělat si na new HDD do notebooku, asi 160Gb(před pár lety sen, teď standart), přeinstalovat na Ubuntu 8.04(stolní PC chci po přerozdělení HDD taky upgradovat na 8.04) a užívat si života. Když to půjde dobře tak zkusim asi i USB-DVD vypalovačku(notebook vypaluje jen CD) a to mi k spokojenosti bohatě stačí. Možná PCMCIA Wi-Fi kartu ale to asi fakt všechno - pak třeba příští rok možná lepší baterku(tahle má výdrž s XP 2hodiny, s Ubuntu kolem 3hodin). Ale jako systém do normálního PC je podle mě supr ;)  Zkus to Ubuntu 8.04(já jinou distribuci zatím nezkoušel, kromě těch miniaturních na 486 v garáži) a absolutní spokojenost ;)  Ale chce to přidat pár repozitářů(hafo SW), nainstalovat Wine a dát PCM na 50% - u něčeho to hraje dobře i na 100%, ale to málokdy, na 50% to funguje asi nejlíp ;)

9 honza honza | 9. dubna 2008 v 9:33

Hehe, ja se fakt musim smat. Z ktereho roku je tenhle clanek? :) To bude nejaky stary aprilovy zertik, ne?  :))

Kdyz chcete instalovat system na zkousku, pouzijte virtualizaci. Ne nejaky deleni disku. Copak vubec nectete kam technika kraci? Trosku se, drahy autore vzdelejte.

10 Prema Prema | 9. dubna 2008 v 9:42

to honza: virtualizace my neni cizi, ale ma take sve zapory, ale pokud si uz clovek vybere diky virtualizaci nejaky system, tak je dobre jej po te vyzkouset na ostro....... vzdelej se sam......

11 mk mk | 9. dubna 2008 v 10:01

ach jo, zase dalsi trouba s blogem, snazici se pusobit dojmem, ze vi, o cem pise...

12 mk mk | 9. dubna 2008 v 10:01

ach jo, zase dalsi trouba s blogem, snazici se pusobit dojmem, ze vi, o cem pise...

13 JardaP JardaP | 9. dubna 2008 v 10:05

[3] Prema: Kdyz pouzivam Wokna, ocekavam komfort, na jaky jsem zvykly z KDE. Nejak se ho ale nikdy nedockam.

14 Rejpal Rejpal | 9. dubna 2008 v 10:21

"Windows

    * mnohdy nepotřebujete ovladače (již má vlastní)"

Ano, to se projeví hlavně při instalaci XPček na SATA disk. :o)

"Proto se později naučíte kompilovat binární soubory, které jsou určeny pro "všechny" linuxy."

Žádný binární soubor není určen "pro všechny linuxy", a ani být nemůže. A za tyhle plurály by se mělo střílet. Už jenom chybí, aby tu někdo napsal "linuxi", to bych se už asi pozvracel.

"Suse si stahuje různé aktualizace, programy, doplňky a celkem dost zbytečného softwaru."

Hm, ale to není problém instalátoru, že jste mu neřekl, aby to nedělal. Osobně nepamatuju, že by mi instalace balíčků kompletního desktopu trvala déle než půlhodinu.

"Myslím, že brzy moje instalace openSuse pocítí sílu příkazu FORMAT D:."

Mno tím si moc nepomůžete, nebo jste snad instaloval Linux na UMSDOS? Tak to by bylo moc tristní. :o)

15 KamZa KamZa | E-mail | 9. dubna 2008 v 11:26

Tak pekne od zacatku, rikas komunita? Tohle slovo posledni dobou leti, co? Dovolil bych si Te upozornit, ze je to hlavne pojem oboru socilogie, soudit komunitu jako takovou na zaklade par dotazu je absolutne detinske. Komunita kolem linuxu se mi zda byti sic sverazna, ale stale jeste zdrava, byt se najde par linuxovych radoby guru, jez se nejradeji ohaneji vsemoznymi zkratkami a povrchnost z nich jen cisi (subjektivne si myslim, ze vzivote neuzili man). Me komunita v zacatcich vzdy pomohla, jde o to se slusne zetat a nedelat ze sebe haura. Ja s linuxem pracuji a ziji pres osm let, zacatky byly tuhe, ale s ohlednutim zpet nevyhnutelne. Kazdemu zacatecnikovi s trochou zajmu o svet IT bych doporucil zacit u Gentoo a jeho Handbooku, je tam popsano siroke spektrum problemu vcetne jejich reseni, instalace se Vam nejspis povede az na ponekolikate, ale bude to stat za to :) Snadna instalace. Nepopiram, zaroven si vsak myslim, ze stejne snadna je uz instalace vetsiny linuxovych distribuci, u Vami zmineneho SUSE jsem si tim naprosto jist. Pokud nevite jak rozdelit disk, je to pro mne natolik zasadni nevedomost, ze se divim Vasi drzosti psat takovy clanek, bez urazky. Ovladace? Tady je situace docela kristalove cista. Microsoft tu tezi ze sve takrka monopolni pozice na trhu, temer kazdy vyrobce hw chce mit nalepku m$ kompatible a tak se ovladace bujne vyvyjeji, jak posledni dobou roste obliba linuxu, zlepsuje se i podpora hw pro nej. Nicmene, za poslednich par let bych napocital problemy s hw na linuxu na prstech jedne ruky a to instaluji casto, velmi casto. Spousta softwaru? Mam jednoduchy dotaz? Mate na tu spoustu platnou licenci? Pokud ano, asi jste se dobre narodil, pokud ne, neprekvapuje mne to a Vas by to melo trosku stvat. Z dalsich povrchnich balastu treba jen ten o rodicich. Zamyslel jste se nad tou vetou? Vsude do Vas cpou m$, neni divu, ze clovek si pak hure zvyka na jine prostredi, nebo by melo byt pravidlem ze nove OS by jej proto mely kopirovat? Aby si na nej uzivatele lepe zvykli? Zaverem Vam reknu asi tohle, posledni tri roky pouzivam stejnou instalaci linuxu na svem ntb (Debian stable) a nemam se systemem zadny problem, maximalni delka uzitku windows co si ja pamatuji bylo kolem roku, kdyz se zadarilo. Linux je trosku o tom, ze clovek musi chtit, musi se chtit trosku naucit, trosku se poddat, ne jen prijit a klikat, i kdyz dnes uz i to linux umi. Linux Ti dava moznost vymanit se z nesmyslneho sveta predrazeneho OS a stejne tak predrazeneho SW na nej. Linux Ti dava moznost neco dokazat, neceho se zucastnit, nerozumis-li temto slovum, pak si setri na nove 'okna' a novy SW a neznamena to nic spatneho, jen se prosim vyvaruj vyznamove chudych clanku tohoto razeni.

Marek Bursa.

16 mibo mibo | 9. dubna 2008 v 12:33

jezkovi oci to je trubka, hihi, no jen zustan u woken

17 rvt rvt | 9. dubna 2008 v 12:38

Osobně používám Mandrivu 2008.0, wifi bez problémů, bluetooth bez problémů, USB síťová karta bez problémů. dokonce i WebKamera mi funguje v pohodě ... i když to bylo trochu udělej si sám ... stáhnout archiv se zdrojákem a zkompilovat podle návodu.

pro změnu se mi tu USB síťovku nepodařilo rozběhnout pod WinVista. Zřejmě nebyly ovladače.

Co se týká doby instalace. Kolega instaloval WinXP SP1 a než mu to natahalo všechny aktualizace tak si mohl na několik hodin akorát tak jít na procházku.

co se mých zkušeností týká, tak instalace Windows XP - cca 48 minut, Instalace Mandrivy 2008 - cca 62 minut. Jenže Mandrivu mám pak už nainstalovanou včetně kancelářských programů, matematických programů, apod. Jejichž instalace do WinXP zabere další hodinu až dvě.

PS: Kdo si chce zvýšit bezpečnost svých dat pod OS Windows měl by se o dělení disků také něco naučit. Mě osobně se to ještě nestalo, ale už jsem několik (tím nechci říct, že spousty, opravdu několik) disků, na kterém byly spadlé WinXP, které když spadly, tak si s sebou vzali i svůj oddíl (tím chci říct, že různě přepsali několik prvních sektorů oddílu, na kterém byly nainstalované. Vytahat z toho pak data, zvlášť pokud je ten oddíl NTFS, bez toho, aby bylo nutné použít nějaký komerční software případně platit nějaké firmě za obnovu dat, to je zábava klidně i na několik dní. Skoro vůbec se totiž nestává, že by Windows při pádu poškodili i jinej oddíl, než ten, na kterém byly nainstalovány. To je velká výhoda autorem tohoto článku tak zatracovaného dělení disků. (Pozn. trochu nechápu, proč takto  - dva oddíly, jeden na systém a druhý na data - nenastavují už prodejci počítačů počítače s předinstalovanými operačními systémy. Uznávám, že to trvá nějaký čas, ale těch pět minut za zvýšení bezpečnosti dat stojí. Zatím jsem viděl snad jedinej počítač, který měl zvláštní oddíl pro uživatelská data - notebook tuším Sony Vaio)

18 ano_da ano_da | 9. dubna 2008 v 12:53

krasa, vzdy ked je vonku hnusne a nemam dobru naladu, tak takyto clanok a komentare k nemu ma dokazu rozveselit , parada, dik
aj v nedelu ma prsat , tak skus dat nieco dokpy

19 ano_da ano_da | E-mail | 9. dubna 2008 v 12:55

krasa, vzdy ked je vonku hnusne a nemam dobru naladu, tak takyto clanok a komentare k nemu ma dokazu rozveselit , parada, dik
aj v nedelu ma prsat , tak skus dat nieco dokpy

20 ROTFL ROTFL | 9. dubna 2008 v 14:31

Pravdivé doplnění článku:

----------------------------------------------------------------------------------------------

Mé poznatky o vyzkoušení Windows po 2 letech

Instalace

Live distribuce sice neexistuje, ale naštěstí jsem si "sehnal" 30-ti denní CD-čko.

Instalace

První instalace NEbyla 64 bitová verze Windows XP (neb se jej nesehnal), jelikož mám procesor podporující 64 bitovou architekturu. nstalace je celkem jednoduchá, pokud máte absolutně prázdný systém. Ale ja nemám, používám Ubuntu a Windows se měl stát tím druhým systémem. Tady je již prostor pro pokročilejší uživatele, je nutno rozdělt disky atd., to je první zádrhel. Windows nemá žádný rozumný postup pro bezztrátové rozdělení disku. Při postupné instalaci samozřejmě nastavujete data, které vyžaduje systém. Až do teď srovnatelné s Lin. Dalším a celkem důžetým zádrhelem je doba instalace. Samotná instalace trvá skoro stejně dlouho. N aWindows potom musíte najít, stáhnout a doinstalovat různé ovladače aktualizace, programy, doplňky a celkem dost zbytečného softwaru.

Nastavování

Největším problémem bylo nastavení BT adaptéru. Opět si musíte najít někoho, kdo podobný problém řešil nebo nějaký článek. Po celkem dlouhém hledání pomocí googlu a otázkama na specializovaných fórech, jsem našel jediný. V hledání návodů musíte najít řešení pro váš PC(NB) a také verzi Windowsi, kterou se snažíte rozjet.  Ani po všech možných pokusech nezačal adaptér fungovat.

To ale není konec, musíte najít vaše oblíbené programy, nebo ty, které chcete používat na netu.

Hodnocení

Po vyřešení všech problémů, jsem se podíval na výslednou prácí. Pokusil jsem se ve Windows trochu prohrabat, podívat se jak pěkné efekty se dají vykouzlit , zahrát si nějakou hru, vyzkoušen rozličné programy, nebo aspoň windows alternativy linux programů.

----------------------------------------------------------------------------------------

Mimochodem tenhle článek píšu ve Woknech, používám totiž obojí, nemám předsudky. Ale tvůj článek je absolutní žblebt. Fascinují mne lidé, kteří se chlubí vlastní neschopností a neznalostí. Ale chtěl sis zvednout návštěvnost což se podařilo - informační hodnota 0, ale dnešní návštěvnost dorovná předchozí týden.

21 Prema Prema | E-mail | Web | 9. dubna 2008 v 14:41

To ROTFL: kdybych psal clanky kvuli navstevnosti, tak pisu o Tokyo Hotel a podobnych blbostech..................

Jen jsem publikoval svuj nazor, tohle je blog, ne nejaky magazin.

PS: nikdo nikoho nenuti tento clanek cist. Prvni si zjistete k cemu slouzi blogovani.

22 Laco Laco | 9. dubna 2008 v 14:54

Povedal by som ze tvoje postrehy a prve dojmy su objektivne, nevsimaj si linuxovych fanatikov zaslepenych svojim nabozenstvom. Pre dvoma rokmi som bol na tom podobne, dnes som sice vacsinu casu na Ubuntu, ale aj tak som casto nuteny vratit sa k Windows. Musel som sa vsak naucit toho velmi, velmi vela, naucit sa kde hladat odpovede na problemy atd. Linux nieje dost vyzrety na to aby bol primarnym systemom u bezneho pouzivatela a nuti ho stat sa spravcom a vyrazne sa vzdelavat, na rozdiel od Windows kde zvladne instalaciu hocikdo, spolu s ovladacmi, updatamy a pod...Iba u zopar jedincov ktorym staci len obmedzena funkcionalita a vela veci nerobia ten system staci na 100% a potom sa cuduju a utocia na narocnejsich ludi ktory pozaduju bezproblemovu funkcnost mnozstva veci...

23 Alim Alim | 9. dubna 2008 v 15:39

Windows

- často problém najít ovladače když nemáte k dispozici původní CD s ovladači od výrobce. Řeší to hodiny strávenné na googlu. (v Linuxu naopak funguje vše samo po vložení CD)

Linux

- jednoduchá instalace aplikací pomocí balíčkovacího systému (v mém systému: portage openbox - nainstaluje openbox)

- jednoduchá aktualizace aplikací pomocí balíčkovacího systému

- většina distribucí má dobře propracovaný bylíčkovací systém

- pokud není aplikace podporována distribucí vždy je tu možnost instalovat ružně. Stáhnout archiv, rozbalit a spustit kompilaci a instalaci: make && make install

24 atkt atkt | 9. dubna 2008 v 16:26

[22]: Nie je tak celkom pravda ze instalaciu Windows zvladne hocikto. Vela pouzivatelov povazujucich sa za obycajnych su uz mierne pokrocili a maju za sebou par rokov postupneho zoznamovania sa s Windows napr. na zakladnej/strednej skole a tiez doma/u kamaratov. Bezne sa tu nestretnete s clovekom, ktory vyrastal na Unixovom type OS. Videl som pri Windowse aj ozajstnych zaciatocnikov a boli v nom strateni uplne rovnako ako clovek zacinajuci s Linuxom. Co sa funkcnosti/ovladacov tyka, tam by sa nad sebou mali zamysliet vyrobcovia, casto neposkytujuci otvorene ovladace ani dokumentaciu. Kazdy ma na OS ine naroky a suhlasim ze mnozstvu ludi ich splna prave Windows (aj ked tam ide skor o to, ze pren existuju pokrocile aplikacie na ktore su zvyknuti (casto warez)). Dlhodobeho pouzivatela Linuxu by som ale urcite necharakterizoval ako nenarocneho obcasneho hrajka ktory je rad ze mu to vobec nabehne, ide skor o ludi pozadujucich naopak vyssiu a pokrocilejsiu funkcionalitu nez by kedy mohli dosiahnut vo Windows a otvorenost. Btw. LOL @ FORMAT D: :D

25 Dylino Dylino | 9. dubna 2008 v 16:58

Jo Win komunita, zase se chlubíte že je vás BFU nejvíce? (máte vůbec nějakou komunitu kde si můžete pomoci s problémy? Nebo vždy pomůže restart?)

Už radši LX nezkoušej a uč se Vistu ať nezakrníš!

26 Xgamer Xgamer | 9. dubna 2008 v 17:14

Ja si myslím že linux určite nie je bez buducnosti ako uživatel jehoVisty čakám na to kedy pride finálne Ubuntu 8.04 aby mohla ist jehoVista kade lahšie je to proste neskutočne otrasný systém same hovadiny ako UCP, milion služieb na pozadí neskutočná vychytávka AERO,linux v tomto smere dokaže omnoho viac. A prečo ma fascinuje linux? je zadarmo , je pre uživatelov ktorý sa chcú učit nové veci a fungovat na skutočne nadupanom systém(ten brak od mrkvosoft nepovažujem za nejaký extra OS) ,a ešte radšej podporím linux ako by som mal plati mrkvosoft na to aby mali z čoho platit pokuty zato že nevedia zniesť že už dlho nebudú TOP. Windows to je obraz toho ako možné je obmedzovat uživatel všeliakymi "bezpečnostnými " vychýtavkami(vo Viste).A to že nerozbehám windows hry, mi nevedí z toho som už vyrástol :)

27 fous fous | 9. dubna 2008 v 17:34

xgamer: windows ale neni OS (operacni system), jen to jen takovy velky nevykony program, ktery bezi nad necim, cemu se s velkou predstavivosti da rikat "jadro"

28 Aborym Aborym | E-mail | 9. dubna 2008 v 17:42

Mě se ten článek líbil...

Myslím že je to dost zkreslené tím že opravdu nějakou dobu trvá než si ten systém vyladíš... pak je ale zase pohoda že si z toho můžeš udělat vlastní instalaci a nanovo se s tím už tak nebabrat jako u widlí...

Mám SuSe 10.2 (předtím Ubuntu) už asi rok a půl a stejně mi některé věci nefungujou - ale taky vím, že to není chyba v Linuxu ale že je to tím že jsem línej jako prase a konzole mi smrdí...

A přesto funguju celou dobu naprosto bez problémů se stabilním systémem.

29 Laco Laco | 9. dubna 2008 v 17:48

Xgamer >>> Ked nebudes vediet ani za boha prehrat v linuxe ziadne anime video s *.ass titulkami a nic ich nedokaze poriadne zobrazit (s vymimkou mplayera - ale s rozbitou diakritikou ktora sa neda nastavit = ciastocna implementacia) tak potom sa rad vratis k jehovistom :)

30 Sten Sten | 9. dubna 2008 v 18:26

Opravdu by mě zajímal, jak byste šel na opačný postup:

* spuštění Live CD s Windows (legálního, samozřejmě; ostatně na tom notebooku by to chtělo i nelegální, jestli by vůbec šlo)

* instalaci bez smazání existujícího systému Linux (MacOS X, DOS, starší verze Windows, to je jedno)

* instalaci 64bitových (nebo i 32bitových) Windows na daný notebook (u spousty notebooků byste pohořel, pokud byste nepoužil speciální verzi upravenou výrobcem, která dokonce často není dostupná)

* nastavování: mě naopak vadí, že ve Windows nejde nastavit skoro nic

Dále ještě nějaké poznámky:

* programy se stahují z repozitáře, ne z netu, a bývá jich tam dost a dost

* s bezdrátovými kartami jsou problémy (snad jedinými čestnými výjimkami je Atheros a donedávna i Intel), protože výrobci rádi nedodržují ani vlastní standardy (nebo je vůbec nespecifikují) a ovladač pro Linux nedodají

Netvrdím, že by byl Linux nějak o hodně horší než Windows, je prostě jiný a nemůžete jej srovnávat tím, že nedělá to, co chcete (což neudělají ani Windows, viz první část mého příspěvku)

Ještě by mohlo pro vás být zajímavé použít nové Ubuntu (až za dva týdny vyjde), bude obsahovat windowsí instalátor, takže se spravuje jako jakýkoliv jiný (slušný) program pro Windows a žádné dělení disku se nebude konat

31 Sten Sten | 9. dubna 2008 v 18:29

Ještě dodatek ke [30]:

při instalaci změnit velikost existujícího oddílu ;)

32 Skurut Skurut | 9. dubna 2008 v 18:41

No, jak už tu psali dříve, článek je psán čistě z pohledu člověka zvyklého na Windows. Není divu, že takový člověk může mít v počátcích s prací s některou linuxovou distribucí problémy. Jenže to platí i obráceně. Zkusme si představit BFU, který je (třeba díky rodičům fanatickým zastáncům linuxu :-)) zvyklý pracovat pod linuxem a teď chce najednou vyzkoušet ty úžasný Windows XP. Nuže nejdříve je potřeba je sehnat, že... První šok - musí se za to zaplatit a to ne málo. Ale dobře, CD jsme zakoupili, pokračujeme k instalaci. Tady začíná další problém. Samozřejmě chceme XP jen vyzkoušet jako druhý systém - prvním systémem zůstane linux. Jestliže jste se pozastavil nad náročností dělení disků pod linuxem, celkem by mě zajímalo, co byste řekl na řešení tohoto problému při instalaci XP... (aneb zlatý linux). Dejme tomu, že se podařilo a hurá, naběhl nám nový systém. Po prvním porozhlédnutí člověk zjistí, že v tom nejsou téměř žádné, nebo jen poměrně primitivní programy (na rozdíl od moderních linuxových distribucí). Ale dobře, to není takový problém, tak tedy nějaké programy nainstalujeme. Začneme tedy hledat nějaký centrální program pro správu a snadnou instalaci bezpečných programů z nějakých repozitářů. Šok! Nic takového tady není. To jako ty programy mám nějak někde hledat? Na internetu? Asi jo. Dobře, tak tedy požádáme o radu pana Googla. Výborně, programů je hromada. Ale počkat... něco tu nesedí. Za ty programy se zase musí PLATIT?  No to snad ne... Po dlouhém hledání se podaří najít nějaké ty shareware či trial verze, popřípadě nějaký ten warez. Konečně se něco nainstalovalo a po několika restartech systému mám konečně nějaké to základní softwarové vybavení. Oops, počítač se najednou sám od sebe restartoval a vyskakují mi tu podivná okénka s blikajícími reklamami... Co to má znamenat? Po nějakém tom Googlování zjišťuji, že se mi s nějakým tím warez asi do počítače dostal nějaký vir... Tady mi asi dochází trpělivost a slavná Windows XP letí z kompu pryč... Vůbec nechápu, co ti lidi na těch blbých Windows mají a proč to vůbec používají, když mají zadarmo linux...

Je to samozřejmě trošku za vlasy přitažený scénář, ale myslím že vystihuje podstatu věci. Vždy, když se s něčím začíná, tak jsou problémy, je třeba se něco nového naučit a nejde všechno samo. Článek v blogu je neobjektivní, psaný z pohledu BFU, který celý život dělá pod Windows. Stejně tak můj výše uvedený scénář je neobjektivní, psaný z pohledu BFU zvyklého na linux. Pravda bude někde uprostřed ;-)

33 gwing gwing | 9. dubna 2008 v 18:42

Laco, keby zalezalo len na Microsofte, tak by si vo Windows mohol prehravat akurat tak wmv a wma :-P ... to ze si mozes doinstalovat rozne kodeky je sice pekne, ale to mozes aj v Linuxe. Tak ci onak, osobne proprietarne formaty nepouzivam ani nestahujem, takze prave takuto malichernost by som urcite nepovazoval za dovod k zmene operacneho systemu (nakoniec, aj vo Windoze som pouzival len VideoLAN VLC a ten je aj na Linuxe).

34 petr petr | 9. dubna 2008 v 18:48

To PREMA: hele clanek hodnotit nebudu, to jiz udelali jini a v celku spravne, nepracoval jsi nahodou pred cca 2ma roky v jedne firme na Praze 4 v Hodkovickach? jestli jo, tak lituju, ze jsi takhle klesnul, je potreba na sobe pracovat a ne jen kecat jak je to tezky a cekat, ze te nekdo polituje

35 honziczech honziczech | E-mail | 9. dubna 2008 v 19:02

mno...tak začni tím, že se naučíš kde, psát měkké a tvrdé i ;-)

36 Prema Prema | E-mail | Web | 9. dubna 2008 v 19:13

To petr: ne, nejsem z Prahy

To honziczech: na i kaslu, hlavni je sem hodit myslenku, kterou chci zverejnit

To All: tento clanek je spis urcen pro lidi, kteri jsou odkojeni na Windows. Obcas je dobre, pro takoveho cloveka,  si precist subjektivni nazor. Ja sam jsem je hledal. A proc to, na netu je spousta clanku proc prejit na linux , ze je lepsi atd. Opet opkauji, ze se nejdena o objektivni clanek, ale jen o clanek, ktery obsahuje poznatky radoveho uzivatele. Jestli vam vadi takove nazory, tak je nectete. TOTO JE JEN BLOG!

37 Skurut Skurut | 9. dubna 2008 v 19:38

[36] Ano, tyhle reakce opravdu miluju. Stalo se téměř módou plodit v osobním blogu kdejaké s prominutím žvásty a těšit se na diskusi pod článkem. Když se potom v té diskusi opravdu ukáže že článek za moc nestojí, autor se začne ohánět tím, že se přece jedná o blog, že účelem blogu není psát kvalitní, promyšlené a vyvážené články, a že tedy všichni mohli očekávat, že se nebude jednat o kvalitní článek, tak ať tedy nekritizují a nepolemizují...

Skutečně vynikající postoj. Uvědomte si, že většině diskutujících tady Vaše názory nevadí. Jen s nimi (částečně nebo úplně) nesouhlasí a překládají své pohledy na věc. Když nesnesete nesouhlasné názory, proč jste diskusi k tomuto článku nezakázal?

38 ehm ehm | 9. dubna 2008 v 20:15

15: přesně tak, nejlepší  je začít na Gentoo, to člověka naučí  vše co potřebuje vědět o Linuxu. Já na Gentoo začínal taky, protože mi přesně vyhovuje jeho filozofie.

39 Martin Malý Martin Malý | 9. dubna 2008 v 20:28

Vážený blogere,

než si tu něco zveřejníte, trochu se zamyslete nad tím, co do světa vypouštíte.

Co vím, tak naše komunita většinou jen tak někoho hnedka nepošle do háje, rádi každému poradíme, popřípadě dáme odkaz na wiki a když je to optravdu triviální dotaz, sem tam něco utrousíme jako "my nemáme kříšťálovou kouli".

A taky nemažte SUse formátem, nejdřív udělejte

su root && rm- rf /

, ať si ten formát trochu užijete ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama