Stage6.com v propadlišti internetu - Hledáme nástupce s HD videi

2. března 2008 v 21:54 | FatMan |  Internet
Ano, je to tak, server Stage6.com ukončil svůj provoz. Důvodů pro ukončení bylo několik, ale mezi ty hlavní patří 2. Za prvé, od jeho spuštění se začal trápit s porušováním autorských práv. I když nám jako uživatelům to nevadí, ale společnost DivX Inc. si nechtěla nic začínat se soudy (což je pochopitelné). Tím druhým důvodem byly nároky na HW (hardware), nabízel neomezený upload (nahrávání) na server. Takovéto filmy nebo videa ve Full HD kvalitě zabírají neuvěřitelné množství místa na disku.

Stage6 vytvořil nový trh a umožnil tak sledovat videa v HD (High-definition-vysoké rozlišení) kvalitě. Pokud srovnáme se serverem YouTube, tak Stage6 převyšoval v mnoha ohledech. YouTube je podle mého názoru hlavně kritizován za kvalitu videí, mnohdykrát máme lepší kvalitu na mobilech :).
Na internetu je prázdno, těžce budete hledat videa v HD, ale i tak některé servery mají k tomuto cíly dobře našlápnuto. Nyní se podíváme na několik z nich, i když ne všechny se dají považovat jako dobré alternativy.

Tou první kategorií bych chtěl dát do kupy ty servery, které ne zcela pokračují ve stopách Stage6. Většinou jsou pouhými prostředníky, které jen nabízejí videa jiných serverů, jakoby takové uložiště.
Tady jsou:
Kvalita videi u těchto serverů často (spíš vždy) nedosahuje ani základní kvality HD. Bohužel se jedná o příliš malou náplast.
Možným nástupcem, který vyplní díru s HD videi je Veoh.com. Ale nečekejte opět tu nejlepší kvalitu. Pouze má dispozice k převzetí padlého žezla po Stage6 a pokračovat v jeho stopách.
Ale i tak se trochu odlišuje nejen od zmiňovaných, ale od YouTube, přichází s vlastní aplikací pro sledování videa. Je sice ve fázi beta testování, ale první mé zkušenosti nasvědčují, že se jedná o kvalitní aplikaci. Nabízí mnoho kanálů, i když některé nejsou k dispozici v Evropě. Ano, můžete přes ni sledovat i TV programy přístupné z internetu.
Server Veoh nenabízí HD videa v takové míře jak padlý Stage6.

Dalším možným následovníkem je Vimeo.com , ten již nabízí u většiny videí možnost HD, ale pouze základní. To znamená maximalní rozlišení je 1280x720, tento formát je nejmenším z řady HD. Týdenní maximální upload je 500 MB a pracuje s kodekem H.264. Tento server je pouze experimentální, takže nemůžeme vědět jestli zde zůstane napořád. Jen takovou malou ochutnávku máte zde.
Shrnutí: Svět internetu si bude muset počkat na čistokrevný server nabízející HD videa. Při svém pátrání po internetu jsem narazil na servery, které by dostačovaly. Bohužel jazyková bariéra byla přímo obrovská, jelikož jsou kompletně v japonštině, čínštině nebo jiných jazycích, bez anglické podpory :(.
Pokud víte o následovníku Stage6, informujte nás klidně i zde.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mr. mr. | 6. června 2008 v 20:29 | Reagovat

Veoh.com už není dostupnej z ČR ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama