Je ICQ nutností? Aneb alternativy

3. července 2007 v 14:51 | FatMan |  TechThings
Stalo se ICQ společenskou nutností stejně jako mobilní telefon? Podle mě ne, vždyť mobilních telefonů je v ČR víc než má vůbec obyvatel. A ICQ, mnozí mu stále neholdují a nebo využívají něco jiného, pokud vůbec. Dále se něco dočtete o ICQ a jiných "kecálků".

ICQ

ICQ je software pro instant messaging využívající protokolu OSCAR. Program byl vyvinut izraelskou firmou Mirabilis a vydán v roce 1996. Nynější vlastníkem je firma AOL, která v roce 1998 koupila firmu Mirabilis za 407 milionů dolarů. V Česku zajišťuje podporu, oficiální překlad a prezentaci klienta ICQ firma a portál Atlas.
Official site: icq.com

IRC

Internet Relay Chat (IRC) je chatovací síť nebo protokol. IRC byla jednou z prvních možností komunikace v reálném čase po internetu (vedle např. unixového příkazu talk a některých BBS), ve své době propojovala významnou část internetových uživatelů. IRC tak částečně stojí u zrodu "internetového chatování".
Uživatelé přes IRC komunikují převážně na tzv. kanálech, které jsou podobné "místnostem" v jiných internetových chatech. Charakteristický pro název IRC kanálu je znak #, kterým bývá uvozen. Uživatelé mohou být přítomni na více kanálech najednou a zároveň mezi sebou mohou komunikovat i individuálně v soukromí.
K připojení na IRC je třeba speciální program - IRC klient. Mezi nejoblíbenější klienty patří mIRC, ViRC, Miranda, ChatZilla nebo X-chat, v Linuxu navíc třeba konzolové irssi. Výhoda Chatzilly je ve spolupráci s webovými prohlížeči Mozilla a Firefox, takže je vstup do místnosti pohodlný na jedno kliknutí. Je možné se též připojit přes webový prohlížeč Opera.
Official site: irc.org

Skype

Skype je peer-to-peer program, který umožňuje provozovat internetovou telefonii (VoIP) a Instant messaging. Jeho autory jsou Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci populárního softwaru Kazaa. Program umožňuje telefonovat mezi svými uživateli zdarma, za poplatek lze telefonovat do tradičních telefonních sítí (služba SkypeOut) a případně získat telefonní číslo a přijímat telefonáty z pevných a mobilních sítí se službou SkypeIn.
Official site: skype.com

Yahoo! Messenger

Yahoo! Messenger je instant messaging systém umožňující komunikaci prostřednictvím výměny textových zpráv, video přenos, chat, sdílení fotek, volání a další. Tento protokol je spjat s americkým portálem Yahoo!. Oficiální klient je poskytován pro operační systémy Windows, Linux a MacOS, protokol podporují také další komunikační programy jako Gaim, Miranda IM a Trillian.
Official site: messenger.yahoo.com

Jabber

Jabber je komunikační protokol založený na XML pro posílání "rychlých zpráv" (Instant messaging). Servery Jabberu jsou rozmístěny po celém světě na tisících počítačů. Výhodou je otevřenost protokolu a z ní vyplývající velké množství klientů a snadná implementace nových funkcí. K dalším přednostem patří podpora PGP a SSL, které zvyšují bezpečnost přenášených dat, kontakty uložené na serveru nebo možnost komunikovat s jinými IM systémy prostřednictvím tzv. transportů.
Official site: jabber.org

Tencent QQ

Tencent QQ (často zkracováno pouze na QQ a ne příliš známý) je program pro instant messaging, nejvíce používaný v Asii. Celosvětově se jedná o třetí nejoblíbenější službu instant messanging. Program je vyvíjen firmou Tencent Holdings Limited, která je částečně vlastněna firmou Naspers.
Official site: tencent.com

Windows Live Messenger

Windows Live Messenger (zkráceně WLM) je klient pro instant messaging od společnosti Microsoft, který je k dispozici pro Windows XP, Windows Vista a Windows Mobile. Je součástí online služeb platformy Windows Live (dříve pod názvem MSN) a je k dispozici zdarma v licenci freeware.
Velkou výhodou tohoto klienta je synchronizace s Microsoft Outlook a plná integrace v systému Windows. Dále také umožňuje komunikaci prostřednictvím textových zpráv, video přenosů, chat, sdílení fotek a a přenosu hlasu. Samozřejmostí jsou smajlíci. Specialitou je tzv. šťouchnutí (způsobí zatřesení uživatelova okna) a mrknutí (animace v okně pro posílání zpráv). Komunikovat lze nově i s uživateli Yahoo! Messenger.
Windows Live Messenger je často zaměňován s Windows Messenger, což je však jiný produkt pro instant messaging, který je též od společnosti Microsoft.
Official site: get.live.com/messenger
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veerčča Veerčča | Web | 3. července 2007 v 14:57 | Reagovat

u mě je bleskovka

2 Prema Prema | 3. července 2007 v 15:17 | Reagovat

kdo? co?

3 Prema Prema | 3. července 2007 v 15:19 | Reagovat

boha, ja bych je vyhodil vsechny za takovehle komentare

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama