Nepřehání USA s dětníkem?

12. března 2007 v 9:40 | FatMan |  TechThings
Raketový obranný deštník versus MTHEL, aneb jsou i jiné obranné systémy.

Každý čech snad ví o protiraketovém deštníku, ktery se tak horlivě snaží vybudovat vláda USA v evropě. Ale proč vytváře ochranu dalšími raktemi? Není i zde možnost další lidské chyby, která může rozpoutat další valečný konflikt. Až zbytečně, podle mého názoru utrácí za tak složitou ochranu. Existují přece obranné prostředky proti jiným raketám. Když už chtějí tak horlivě budovat zařízení na ochranu USA nebo i "nás", tak ať přistoupí k technologiím, které jsou striktně obranné.

Ale bych nebyl neférový, USA samozřejmě pracuje na chemickém a tepelném typu laseruproti raketám. Na tomto projektu pracuje se společností Lockhead Martin, na jejichž letadle bude naistalován. S tímto projektem se nachází ve stavu "finišování". Ale je tu další otázka, proč vůbec vytváří PRD (protiraketový deštník)? Zbytčné utrácení za dva projekty.

JAK PRACUJE CHEMICKÝ LASER?
Chemický kyslíko-jodový laser (nazývaný zkráceně COIL z angl. Chemical Oxygen-Iodine Laser) je výjimečný mezi chemickými lasery tím, že nezáří jako ostatní na vibračním přechodu, ale na elektronovém přechodu. Čerpání tohoto laseru se děje mechanismem přenosu energie z jedné metastabilní částice, kterou je molekula singletového (atomárního) kyslíku, O2(1Dg), na jinou metastabilní částici, atomární jod. Díky tomuto mechanismu je možné dosáhnout přeměny velkého množství energie generované chemickou cestou na energii laserového svazku. Kontinuální laserová oscilace probíhá na přechodu mezi prvním elektronovým a základním stavem atomárního jodu, I*(2P1/2) - I (2P3/2), v blízké infračervené oblasti na vlnové délce 1,315 mm. První úspěšnou laserovou generací na úrovni několika miliwatt, která byla získána v USA v roce 1977, byl iniciován výzkum a vývoj tohoto výkonového technologického laseru v mnoha laboratořích ve světě. Na jeho vývoji úspěšně pracuje i Fyzikální ústav AV ČR. Velké laserové systémy dnes pracují s výkony na úrovni desítek kilowatt.

Alternativou je zde třeba MTHEL (Mobile Tactical High Energy Laser
), je sice méně výkonný, ale pokud by do něj více investovalo, mohl by být použit efektivněj než PRD. Sami se podívejte na jeho testy v akci.

Záleží na vás, která s těchto technologií je blíže vaším představám. Pokud si chcete počíct o podobných laserových zbraní a také o MTHEL doporučuji stránky blisty.cz .

Zdroje:
youtube.com
blisty.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dave Dave | 30. března 2007 v 10:25 | Reagovat

hele to už i tady se tentujete do politiky?

2 FatMan FatMan | 31. března 2007 v 14:09 | Reagovat

už jo, ale nebude to pravidlem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama