Jak se vyznat mezi RIPy filmů

23. února 2007 v 11:55 | FatMan |  TechThings
Patříte mezi ty co si stahují filmy z internetu? Chcete mit vzdy nejlepší "RIP"? Nejste jediní, ale kdo se má vyznat mezi něma? Tady máte příklad co znamenají různé slova v názvu ripu:

Hollywoodland.DVDRip.XviD-DiAMOND
Název filmu: Hollywoodland
Zdroj: DVD
Formát: XviD
Skupina, která film ripla: DiAMOND
Toto je jen malá ukázka a proto bych chtěl uvést i jiné zkratky. Zdroje ripů jsou:

Cam
Tento rip je vytvořen pomocí digitální kamery přímo v kině. Použití stativu však většinou není možné a tak se dosti často obraz třese. Film je rovněž obvykle snímán z nevhodného úhlu, takže může být někdy zkreslený. Zvuk se ukládá pomocí mikrofonu umístěného přímo na kameře a u některých filmů jsou slyšet hlasy okolo sedících diváků. Vzhledem k těmto faktorům je kvalita zvuku a obrazu většinou dosti špatná.
Telesync (TS)
Telesync je prakticky to samé jako CAM s výjimkou toho, že je použit zvuk z externího zdroje.Telesync je většinou nasnímán v prázdném kině, nebo v projekční místnosti s použitím profesionální kamery a tak lze dosáhnout poměrně kvalitního zvuku i obrazu. Mnoho telesynců je vlastně CAM s dosti špatnou kvalitou.
Telecine (TC)

TELECINE je přístroj, který nasnímá film přímo z filmových kotoučů. Obraz i zvuk je potom velmi kvalitní, avšak hodně záleží na typu a ceně použitého přístroje. Takto nasnímaný film má potom správný poměr stran, mnohdy dokonce ideálně 4:3. Telecine je někdy zaměňován s TIMECODE, což je ukazatel času v některých screenerech.
Screener (SCR)

Screener má většinou formát 4:3 (tzn. jako neořezaný full screen). Screener poznáte obvykle snadno pomocí tzn. tickeru, což je nápis, který v různých intervalech běhá obvykle ve spodní části filmu a upozorňuje diváka na zákaz kopírování dané verze filmu včetně uvedeného telefonního čísla, na které můžete zavolat a upozornit na pirátskou verzi, která se vám právě dostala do ruky. Aby se dala taková kopie poznat, bývá obraz v nějakých částech černobílý, většinou jen na krátkou dobu v určitý okamžik. Kvalita výsledného ripu je opět závislá od ceny a druhu ripovacího zařízení (příkladně přístroj MASTER copy - dobrá kvalita, nebo rip z videa do počítače pomocí různých laciných komponentů - velmi špatná). Většinou je kvalita screenerů velmi špatná.
DVD-Screener (DVDscr)

Stejný princip jako screener pouze s tím rozdílem, že zdrojem v tomto případě není kazeta, ale DVD. Film bývá většinou širokoúhlý, ale bez extra bonusů a doplňků, které byly na původním DVD (ořezáno kvůli snížení objemu dat). Běžící nápis je většinou průhledný a neruší tak sledování filmu. Pokud tvůrce umí tyto ripy dělat, je kvalita dokonalá. Obvykle se převádí do SVCD nebo DivXu či XviDu.
DVDRip

Kopie klasického prodávaného DVD. Někdy ale může jít o PRE retail u tohoto ripu je excelentní kvalita. DVDripy se předělávají do SVCD a DivXu a XviDu.
VHSRip

Naripování klasické VHS kazety obvykle z půjčovny. Většinou se používá na krátké šoty, sport, nebo porno. Kvalita je spíše podprůměrná.
TVRip

Slouží pro ukládání televizních seriálů či filmů vysílaných na kabelovkách či satelitech. Ve většině případů se používá k ripnutí filmu počítač a TV nebo satelitní PCI karta. Dosti často se takto ripuje rovnou do formátu MPEG-2, většinou se tyto ripy předělávají na VCD/SVCD/DivX/XviD. Kvalita bývá různá podle toho, jak a kdo daný rip provedl.
Workprint (WP)

Je to kopie filmu, který není dokončený. WP mohou být docela dost jiné než finální film
DivX Re-Enc

Je to film, který byl vytvořen překódováním VideoCD do malého DivX filmu. Tento způsob distribuce filmů volí malé skupiny a šíří je po sdílených sítích. Výhoda tohoto formátu je malá velikost výsledných filmů (200 MB), ale kvalita je většinou velmi špatná.
Watermarks

Mnoho filmů, které většinou pochází z Asie a jiných končin, mají v horním rohu malé logo autora ripu nebo skupiny. Po celou dobu filmu je toto logo v rohu. To však kazí zážitek z filmu.
Asian Silvers / PDVD

Jsou to filmy od východních pirátů, které většinou nabízí spousta skupin.Kvalita je většinou strašná a většinou se distribuují jako VideoCD. PDVDs je vlastně to stejné, pouze vylisované na DVD. Mají většinou vypínatelné titulky a kvalita je oproti Silers o dost lepší.
DSRip

Release z digitálního satelitu, používá se většinou na seriály.
PDTV

Release z digitálního zdroje (něco jako HDTV, ale s horším rozlišením, používá se tam, kde je zdroj např. DVB-T nebo DVB-S).
HDTV

"High Definition TeleVision" - release z TV v super kvalitě.
hr.HDTV

"High Resolution High Definition TeleVision" - HDTV s nižším rozlišením.
R5
Jedná se o nejnovější typ ripu. Pravděpodobně se bude jednat o hodně kvalitní rip.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RickyJoirm RickyJoirm | E-mail | Web | 25. července 2018 v 16:32 | Reagovat

Съемная опалубка широко распространена в многоэтажном домостроении, причем используется эта категория конструкций и крупными, и небольшими строительными фирмами. В изготовлении съемной опалубки применяются http://builderbest.byethost7.com/ составные щиты разных конфигураций и габаритов, которые монтируются согласно проекту в те или иные конструкции. Чтобы опалубка легко собиралась даже при наличии нестыковок, изготовители предусматривают механизм компенсации.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama